SEO

SEO Uzmanı

Seo uzmanı, Google gibi arama motorlarının belirlemiş olduğu algoritma ve kurallar çerçevesinde, çalıştıkları websitelerin optimizasyonun işlemlerini gerçekleştirmektedirler.

SEO Uzmanı Nedir

SEO uzmanı genellikle aranma hacmi yüksek, pazar payı büyük, ticari anlamda getirisi çok olan e-ticaret sitelerine ücretli veya maaşlı olarak, profesyonel arama motoru optimizasyon işlemini gerçekleştiren kişilere SEO uzmanı denir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı Olmak

  1. Sadece SEO alanında değil her alanda önce çekirdekten yetişmek gerekir yani işin en temel haliyle başlamak gerekmekte. Yani SEO’nun temel kavram ve lügatlarını öğrenmektir, bu kavramları seo bloglarındaki makaleleri okuyarak başlayabilir veya SEO kitabı satın alabilirsiniz.

  2. Blog, makale, video ve yazılı kaynaklardan bilgi edindikten sonra bu bilgileri uygulayabileceğiniz bir website açmalısınız önerim wordpress‘dir. Açmış olduğunuz websitenizde öğrenmiş olduğunuz bilgileri doğru veya yanlış olduklarını detaylı olarak test ederek bilgi veren SEO uzmanlarından çok daha iyi olabilirsiniz.


  3. yabancı kaynaklardan Google güncellemelerini takip ederek sürüme ayak uydurun, geçmişte kalmayın geçmişte yaptığınız bir fayda size anlık olarak zarar verebilir ve düşüşe geçebilirsiniz her an.


  4. rakiplerinizi sürekli inceleyin faydalı olarak ne yapıyorlarsa +1 fazlasını ve farklısını yapın

SEM Nedir?

SEM, e-ticaret siteleri ve yukarıdaki “SEO uzmanı nedir?” başlığında belirttiğimiz gibi rekabet oranı yüksek anahtar kelimeler için, SEO işlemi yapmak başlı başına yetersiz kaldığı için, arama motoru reklamlarıyla da desteklenmesi gerektiğinden Search Engine Marketing (SEM) yani arama motoru pazarlaması işlemi yapılarak, anahtar kelimedeki trafiği kaybetmemek ve rakiplere kaptırmamak için kullanılmaktadır.

SEM Araçları

En bilindik arama motoru pazarlama yani reklam aracı Google ADS‘dir. Google ADS ile tıklama başı veya gösterim başı ücretler ödeyerek belirlediğiniz anahtar kelimeden istediğiniz sayfanıza reklam çıkarak rakipleriniz arama motorlarında sizin üst sıralarınızda olsa bile reklam vererek bütçeniz dahilinde ilk sıralarda yer alırsınız.

SEO Hizmeti Fiyatları

SEO fiyatları genellikle eğer mevcut getirisi olmayan bir siteye sahipseniz kesinlikle bütçenizi zorlayacaktır, çünkü anlaşacağınız kişinin hem emeğini hemde zamanını alacağı için SEO fiyatları bütçenizi sarsacaktır.

Fakat eğer bu işe bir yatırım yaptıysanız ve profesyonelleşmeyi ve Google’da üst sıraya çıktığınızda getirisi olacağına inanıyorsanız kesinlike bu bütçeyi gözünüzde büyütmenizi önermem.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu