Backlink

Paravan Blog

Paravan blog, websitelerinizin SEO ve Backlink kısmında uçuşa geçirecek olan yöntemlerden biridir. Paravan bloglama sayesinde geniş bir backlink ağı oluşturarak, websitenizin otoritesini yükseltip arama motorlarının sonuç sayfalarında ilk sıralara ilerlemesine yardımcı olur.

Paravan Blog Nedir?

Websitenizin, sektörüyle (kategorisi) ile aynı olacak şekilde oluşturulmuş  farklı İP’lere sahip hostinglerde barındırılan blog sitelerdir.

Örnek

Kıyafet satışı yaptığınız E-Ticaret siteniz için, kıyafetler ve moda hakkında bilgi verdiğiniz bir blog açıp içeriklerinizde sitenize bağlantı vererek paravanlama yöntemini sağlamış olursunuz.

Paravan bloglamanın amacı

Websitenize, bu bloglardan bağlantı yani backlink alarak Google’ın gözünde büyük bir artış sağlarsınız, Paravan blogları, genellikle niş yani siteniz ile alakalı kategoride kurulup içerikleri de alakadar yazılarla donatılarak otorite kazandırılır. Paravan blog sağlam bir otoriteye ve bazı anahtar kelimelerde yükselişe geçtikten sonra artık link inşaası başlatılır ve asıl sitenize bağlantı verilerek Google‘da yükselişe geçilir.

Paravan Blog Nasıl Açılır?

İki farklı yöntemle açılmaktadır, bunların en çok tercih edileni tabi ki ücretsiz açılan subsomain bloglardır, bir diğeri de hosting ve domaini kendinizin temin ettiği ücretli yöntemdir.

 • Ücretsiz Bloglar
 • ücretli Bloglar

Wordpress.com üzerinden sizlere nasıl açıldığını görsellerle anlatıyorum hazır mısınız?

 1. ilk adım wordpress.com sitesine giriş yapmak
  Wordpress Ücretsiz Blog Kurmak
 2. Kullanıcı adı üyelik bilgilerinizi girin
  Wordpress İle Paravan Blog Kurulumu
 3. Hesabınızı oluşturduktan sonra alan adınızı seçeceğiniz yere aktarılıyorsunuz ve bu alandan daha önce kullanılmamış bir wordpress.com uzantısını seçmeniz gerekiyor diğer uzantıları seçmemeye özen gösterin
  Wordpress Site Açmak
 4. .com uzantısının ilk yıl ücretsiz olarak sunmasına bakmayın çünkü seçtireceği paket ile ücretini ödemiş oluyorsunuz birnevi o sebeple .wordpress.com uzantısını seçmelisiniz.
  Wordpress Paravan Blog
 5. Artık siteniz hazır kullanım sağlayabilirsiniz paravan bloğun nasıl daha verilimli ve paravanlama işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi en alt başlıklarımı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz Bloglar

En çok tercih edilmesinin sebebi aslında ücretsiz olmasından dolayı değildir, subdomain yani örnek verecek olursak ornek.blogspot.com şeklinde otoriter bir blog sitesinden ücretsiz blog açtığınızda asıl domainin otoritesinden de faydalandığınız için SEO olarak 1-0 önde başlarsınız

 • blogspot.com
 • medium.com
 • wordpress.com
 • tumblr.com
 • jimdo.com
 • weebly.com
 • blog.com

Eğer yukarıdaki listeden sadece 1 yada 2 tane seçip de başlamak isterseniz içlerinden en önerdiğim ve Google’ın gözünde en otoriter site sıralamasını yapıyorum.

Blogspot.com

Blogspot ücretsiz olarak açılabilecek en otoriter sitedir diyebilirim kullanım kolaylığı olarak bu işe yeni girmiş biri için bile kullanımı son derece basit fakat göze hitap konusunda eğer paravan blog dışında kullanacaksanız bir o kadar da kötüdür diyebilirim.

Medium.com

Medium, twitter kurucuları tarafından 2012 yılında kurulmuş bir blog ve twitter karışımı bir sitedir, bu platformda genellikle hikaye ve 140 karekterden uzun içerikler yayınlıyorlar. Bir çok kelimede de medium blogları ilk sıradadır. Buradan medium.com’un paravan bloglaması yaparken ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Wordpress.com

Günümüzde gördüğünüz bir çok blogdan, e-ticaret’e, bir çok websitesi wordpress yazılımı kullanmakta, fakat wordpress.com ücretsiz olarak kullanılabilen bir bloglama sistemidir. Uzantısı da orneksite.wordpress.com şeklindedir biraz uzun gözükebilir. Ama SEO alanında emin olun çok başarılıdır.

Listede geri kalan blog platformlarını, listeye dahil etmeyeceğim çünkü daha tumblr dışında diğerlerini kullanmadığım ve arama motorlarında listelediğim platformlar kadar başarılı olmadıkları için. Eğer sektörünüz çok rekabetli geçiyorsa listede bulunan tüm platformlardan birer blog açabilirsiniz zarar gelmez.

Ücretli Bloglar

Hostingini ve domainini (sunucu ve alan adını) sizin ücretli alarak kullanmaya başlayacağınız türdür. Paravan bloglamada kullanılmamasının sebebi hem maliyetli oluşu hemde otoritesinden faydalanacağı bir ana domaini olmamasından kaynaklı. Direkt olarak ornek.com şeklinde açılır ücretsiz bloglar gibi ornek.blogspot.com şeklinde olmaz fakat dilediğiniz gibi kontrolü sizin elinizdedir.

Paravan Blog Nasıl Yapılır?

Kurulumunu yaptığınız paravan siteyi kurdunuz herşey burada bitmiyor, şimdi kurmuş olduğumuz paravan blog sitemize nasıl fayda sağlayacak?

 • Temel ve Teknik SEO işlemlerini yapın
 • Bol miktarda düzenli olarak günlere bölerek içerik girişleri yapın sektörle ilgili makaleler yazdırın.
 • farklı otoriter sitelerden ve sosyal medyalardan kendi sitenize değil, kurmuş olduğunuz paravan blogunuza backlink alın.
  Piramit BacklinkKatman 2 Backlinkleri, katman 1 backlinklerini destekler, katman 1 backlinkleri ise direkt olarak ana siteyi hedefler. Böylelikle en alttan yukarı doğru bir otorite geçişi olur ve hepsi ana sitede toplanır.
 • Bu piramit backlink yöntemini paravanlar arasında da kullanabilirsiniz, yani blogger blogunuzdan, wordpress bloguna daha sonra wordpress paravanından ise direkt olarak ana sitenize bağlantı alabilirsiniz.
 • İç linkleme yöntemi ile dahili link inşaası kurun.
paravan bloglarınızın tüm içeriklerine kendi sitenizin anasayfa bağlantılarını vermeyin mümkün oldukça az sayıda, farklı kategorilere ve ürün sayfalarınızı linklemeye çalışın.

Paravanlama Hakkında Soru Sor

Aklınıza takılan bir soru veya merak ettiğiniz bir yöntem varsa yorumlar kısmına mesaj atarsanız anında yanıtlamaya çalışırım paravan bloglama hakkında anlatacaklarım bu kadardı teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Paravan bloglama daha hızlı bir şekilde gelişim sağlar ve çok uğraş gerekmeden blogger ve wordpress gibi ana domainlerin otoritesinden faydalandığından çok daha hızlı ve etkili şekilde kullanılabilir.

   Normal bloglar daha detay ve zamanınızı aldığından pek uğraş harcanmaz

  1. Bu konu hakkında bilgim yok ama ücretsiz olarak açılan wordpress bloglarında bazı eklentiler sorun çıkarabilir destek kısmından wordpress ile iletişime geçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu