Domain ve Hosting

Domain Nedir?

Domain, herhangi bir websitesinin ismidir, örnek verecek olursak A şahsının ismi Ahmet ise, 195.126.25.21 ip numaralı Domain’in alan adıda seodunyam.com’dur.

Not: Alan adı yani domain isimleri üretilmeden önce ip numarası ile sitelere giriş yapılıyordu.

Not2: Alan adı yani domain satın alırken Türkçe karekterler kullanmayın.

Yani seodunyam.com bir domaindir. Domain, türkçe ismiyle alan adı olmadan bir websitesine hostingin özel ip adresi ile direkt olarak da bağlanılabilir, fakat akılda kalıcılığı ve daha kolay giriş yapıldığı için domain (alan adı) tercih edilmektedir.

En Ucuz Domain Nereden Alınır?

Günümüzde bu sektörde bir çok iş yapan kaliteli ve kalitesiz şirketler bulunuyor peki siz yeni başlayan bir blogger veya bir websitesi açmayı düşünen biriyseniz.

Piyasada bulabileceğiniz kaliteli ve en uygun .com, net, org ve bir çok alan adı uzantılı domainleri en uygun fiyata satın alabileceğiniz siteleri sizlere listeleyeceğim, işte en uygun domain satan firmalar:

  • Lws.fr 1 Euro yani şuanki kur ile 9 TL com/net/org satın alabilirsiniz.
  • Teknoclouds Eğer yabancı dil ile uğraşmak istemiyorsanız çok kolay yönetilebilen bir paneli ve kolayca 1 dakika içinde türkiye firmalarında 33 TL en ucuz domaini buradan alabilirsiniz.

En ucuz domain listesini fazla uzatmaya gerek yok çünkü piyasada bu iki firmadan başka daha ucuza satan firma yok godaddy de dahil olmak üzere.

Alan adınız tamamsa peki ya hosting?

Hosting Nedir?

Hatırlarsanız makalenin başında domaini yani alan adını insan ismine benzetmiştik yani Ahmet’e.

Hosting, bir alan adının barınağıdır, yani ahmet bir yerde hayatını sürdürmesi, yeni insanlarla etkileşime girmesi için bir eve ihtiyacı varsa domainde hostingsiz kullanıcılara hizmet, veri akışında ve etkileşimde bulunamaz.

Özet olarak hosting, kullanıcıların sitenize erişmesi için internet bağlantılı bir bilgisayar sunucusudur. Websitenizin verileri ve bilgileri: internet bağlantılı sunucu / bilgisayar yani hosting sayesinde sağlamaktadır.

Kaliteli Hosting Firmaları

Websiteniz genellike Türkiye sınırları içerisinde yayın yapacaksa yani sitenizi ziyaret eden kişiler Türkiye’den gelecekse mutlak olarak alacağınız hosting bir Türk firmasından ve Tr lokasyon bir sunucu kiralamalısınız.

Sizlere uzun uzadıya bir hosting firma listesi yapmayacağım çünkü bu firma türkiye’de seo ile uğraşan ve seo odaklı hızlı bir sunucu arayanlar için en ideal ve fiyat / performans odaklı sunucu hosting’dir.

Ayrıca Aşşağıdaki kupon kodları ile %10-15 indirim ile Cenuta’dan istediğiniz hostingi satın alabilirsiniz.

  • Wordpress Hosting Açacağınız website wordpress alt yapısı ile daha doğrusu bir blog kurmayı düşünüyorsanız kesinlikle bu hosting tipini almalısınız. Wordpress entegrasyonlu ve buna göre optime edilmiştir. Wordpress hosting %15 indirim kodu 6RXMMFXGKOXP
  • Limitsiz .com hediye hosting: Aylık 10 tl ile yani yıllık kdv ile 130 tl .com domain ve 10 adet site barındırabileceğiniz limitsiz hosting %10 indirim kodu E3T26KRLE68D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu